vypnúť

Najčastejšie chyby pri výbere podprsenky

Kúpili ste si podprsenku, vyskúšali ju a padne Vám. Toto však nemusí byť vždy pravda. Viac ako 80% žien nosí zle padnúcu podprsenku. Či už sa jedná o nevhodný obvod podprsenky alebo zlú veľkosť košíčkov.

Či je Vaša podprsenka správna, to môžete ľahko zistiť. Oblečte si podprsenku, upravte ju do požadovanej polohy a zdvihnite ruky nad hlavu. Pritom sledujte, čo sa deje s Vašou podprsenkou. Ak zostala bez zmeny na svojom mieste (tak ako ste si ju pôvodne obliekli) je správne vybraná.

Chyba č 1: Zbytočne veľký obvod podprsenky

Zdvihnite ramená, aby ste videli či zadná časť podprsenky dostatočne prilieha k telu. Zistite, či sa kostice dotýkajú Vášho tela a či sa zadná časť nedvíha hore. Ak áno, máte príliš veľký obvod.

Zapínanie podprsenky sa musí nachádzať pod lopatkami, presne na línii obvodu prsníkov (naproti). Ak sa Vám zdá, že je obvod naopak príliš tesný, skúste potiahnuť zadnú stranu asi o 2 cm nižšie ako je predná strana. V žiadnom prípade sa nesmie obvod vyhrňovať hore. To svedčí o veľkom obvode, ktorý je k ničomu a neposkytuje prsiam dostatočnú oporu.

Obvod podprsenky drží okolo 80% váhy pŕs. Ramienka sú naopak len dodatočnou oporou udržujúcou iba 20% ich váhy!

Ak sa Vám zdá, že sa okolo obvodu vytvárajú faldíky, vyberajte podprsenky so širšími (vysokými) obvodmi. Menší obvod pomáha udržať rovnú chrbticu a zabraňuje zarezávaniu ramienok do kože.Zbytočne veĺký obvod podprsenky
(Na obrázku je vidieť, že sa obvod vyhŕňa hore.)

Preto je tak dôležité, aby ste vyberali správny obvod. Ak bude Váš obvod príliš veľký, celú váhu Vašich pŕs budú držať iba ramienka, ktoré sa budú nepríjemne zarezávať.

 

Chyba č 2: Príliš malý obvod podprsenky

Pozrite sa ako Vám sedí zadná strana podprsenky. Pohľad zamerajte hlavne na ramienka. Mali by ležať pekne zvisle alebo tiež môžu smerovať mierne do písmena V. Ak je však uhol medzi uložením ramienok príliš ostrý, znamená to, že obvod je príliš tesný a prehnane sa na Vašom tele naťahuje.

Príliš malý obvod podprsenky
(Ramienka nie sú zvislé, ale majú ostrý uhol smerujúci do písmena "V". Obvod podprsenky je tesný.)

 

Chyba č 3: Kostice sú príliš nízko

Pozrite sa na kostice svojej podprsenky. Kde sa nachádzajú? Sú pekne uložené pod prsiami alebo ležia nižšie na rebrách? Ak sú kostice uložené na rebrách, znamená to, že máte príliš malý obvod aj košíčky. Obvod podprsenky by mal správne priliehať k telu. Nemôže Vám však brániť v pohybe a už vôbec nie stláčať hrudník tak, že nemôžete dýchať. Obvod by mal správne priliehať tak, aby ste medzi neho mohla vložiť ešte 2 prsty.

Kostice sú príliš nízko
(Na obrázku je vidieť, že sú kostice umiestnené nízko pod prsiami.)

 

Chyba č 4: Predná strana podprsenky odstáva od tela

Stred podprsenky, ktorý spája košíčky by mal priliehať k Vášmu hrudníku. Ak stred podprsenky odstáva, znamená to, že máte príliš malé košíčky. Prsia sa do nich nezmestia a odstrkujú tak spojenie košíčkov od tela von. Niekedy môžu odstávať aj kostice. Potrebujete teda podprsenku s väčšími košíčkami.

Predná strana podprsenky odstáva od tela
(Spojenie košíčkov (stred podprsenky) odstáva, neprilieha k telu.)

 

Chyba č 5: Kostice sa zarezávajú do pokožky

Kostice by mali voľne priliehať k telu a musia zapadnúť do "žliabku" pod prsiami. Ak cítite, že sa Vám kostice vpichujú do pŕs, máte príliš malý košíček. Pozrite sa na košíček z boku. Kostica musí objať celý prsník tak, aby do neho pekne zapadla a musí smerovať priamo do stredu podpazušia. Je tiež možné, že máte príliš tesný obvod, ktorý kostice naťahuje a deformuje tak ich tvar. Natiahnutá kostica už nemôže prirodzene priliehať k prsníku - zabodáva sa do prsia alebo odstáva.

Kostice sa zarezávajú do pokožky
(Kostice nepríjemne "bodajú" do pŕs.)

 

Chyba č 6: Prsia pretekajú z košíčkov von

Ak Vám prsia vytekajú z hornej časti košíčkov alebo sa tlačia von z boku, znamená to, že máte príliš malý košíček a prsník sa do neho nezmestí. Ak si nie ste istá, či je košíček malý, oblečte si nejaký priliehavý top alebo tričko a postavte sa bokom k zrkadlu. Hneď uvidíte, či Vám prsia niekde vytekajú alebo nie. Ak áno, potrebujete väčší košíček, ktorý dokáže objať celý prsník.

Prsia pretekajú z košíčkov von
(Prsia "vytekajú" z košíčkov.)

 

Chyba č 7: Košíčky sú príliš voľné

Ak sa Vám tvoria na košíčkoch faldy (látka sa niekde krčí), znamená to, že je košíček príliš veľký. Dôležité je, aby košíček pekne padol a nikde neodstával. Ak Vám padne dobre, ale odstáva u ramienok, potrebujete iný typ podprsenky. Taký, ktorý nie je príliš vystužený v týchto partiách. Hrudník každej ženy má iný tvar. Preto je dôležité vyberať aj správny typ podprsenky. Košíčky aj ramienka musia pekne priliehať k telu.

Košíčky sú priliš voĺné
(Košíček je voľný, veľký a tvoria sa faldy (látka sa krčí).)